Przechodniu twój smartfon skupia całą twoją uwagę na sobie

Używanie telefonów komórkowych stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla kierowców: Coraz więcej pieszych naraża się na niebezpieczeństwo w naprawdę dużym dziś ruchu ulicznym. Przechodząc przez ulicę wielu ludzi zamiast rozejrzeć się wokół siebie spogląda na ekran telefonu. To niesie ze sobą fatalne skutki, ostrzegają eksperci komunikacji.

Smartfon stał się nieodłącznym elementem dnia codziennego. Dawno już przestał spełniać swoją funkcję jako zwyczajny telefon. Czy to autobus, pociąg, kawiarnia sprawdzamy skrzynki e- mailowe, piszemy wiadomości, przeglądamy internet, oglądamy filmy, słuchamy muzyki, zwykła codzienność. Trudno sobie wyobrazić, że nie mamy go w zasięgu dłoni.

A jak to jest kiedy jako pieszy poruszamy się po mieście? wystarczy rozejrzeć się trochę dokoła, częsty to widok dziś, idąc piszemy wiadomości lub skoncentrowani patrzymy w ekran telefonu.

I to właśnie oznacza ogromne niebezpieczeństwo: „Telefonowanie, słuchanie muzyki, korzystanie z aplikacji czy wysyłanie wiadomości tekstowych, to właśnie odwraca naszą uwagę”, wyjaśnia Clemens Klinke/ DEKRA. „Wielu pieszych nie dostrzega niebezpieczeństw, na które sami się narażają jeśli nie zwracają uwagi na to, co dzieje się na ulicy „

 

Patrzysz w swój telefon zamiast na ulicę

Jak bardzo powszechna jest dekoncentracja u pieszych przez używanie smartfonów badali naukowcy DEKRY w 6 europejskich stolicach takich jak: Amsterdam, Berlin, Bruksela, Paryż, Rzym, Sztokholm. W każdym z nich, w 3 różnych miejscach centrum obserwowali 14 000 pieszych, by udokumentować ich korzystanie z smartfonów. Zatrważający wynik: prawie 17% pieszych przechodząc na drugą stronę ulicy zwraca uwagę bardziej na telefon niż na ruch uliczny.8 % pisze teksty, 5 % słucha muzyki, 2.6% telefonuje a 1.5% pisze i mówi równocześnie.

Smartfony odwracają uwagę najczęściej młodych ludzi, kobiety częściej piszą wiadomości, mężczyźni natomiast z słuchawkami na uszach słuchają muzyki. Szczególnie wyróżnia się tu Sztokholm z 23% użytkownikami telefonów w ruchu ulicznym, Berlin to 15% a Amsterdam 8%.

 

Drastyczne sceny

„Nasze zespoły badawcze donoszą o ekstremalnych sytuacjach“, opowiada Klinke.“To, co dało się wielokrotnie zauważyć to grupy młodych ludzi, którzy patrzyli w ekrany smartfonów, poruszając się po ulicy. W jednym przypadku nawet cała grupa miała miała kolizję z rowerzystą”. Inne przykłady: kobieta idąca z wózkiem dziecięcym przechodzi na sygnalizacji świetlnej przez ulicę pisze coś w telefonie nie zwracając zupełnie uwagi na światła. Mężczyzna z wózkiem dziecięcym i drugim małym dzieckiem prowadzonym za rączkę przechodzi na drugą stronę ulicy, smartfon ściska między uchem a ramieniem. Kobieta rozmawiająca przez telefon biegnie nie rozglądając się ulicą, bo chce zdążyć wsiąść do tramwaju. „Robiąca szczególne wrażenie scena rozegrała się w Sztokholmie: młoda dziewczyna przystanęła na ulicy, sięgając po telefon zaczęła coś pisać i dopiero ruszyła w dalszą drogę kiedy usłyszała klakson nadjeżdżającego autobusu”, opowiada Klinke.”Takie sceny powtarzały się bardzo często, jak potwierdzają nasze zespoły badawcze”.

Wskazówki ekspertów komunikacji w odniesieniu do takich scen są jednoznaczne: “Jeśli poruszacie się jako przechodnie w ruchu ulicznym, koniecznie należy zwracać uwagę wyłącznie na ruch w interesie własnego bezpieczeństwa“, tyle Klinke. “Jako niestrzeżony uczestnik ruchu jesteś szczególnie zagrożony podczas wypadku. Dekoncentracja przez korzystanie z smartfona nie jest często postrzegana w ogóle w kategorii niebezpieczeństwa”.

A teraz spójrzmy na statyski wypadków: 22 % ofiar wypadków w Unii to piesi. Co dziesiąty przypadek śmiertelny na niemieckich ulicach spowodowany jest niewłaściwym zachowaniem pieszych. W połowie tych wypadków to niewłaściwe zachowanie pieszych polega na tym, że nie zwrócili uwagi na ruch samochodowy.

Autor: 
Patrycja Sapota
Źródło: 

wissen.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.