18-miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów dla Brytyjczyka, powód zaskakujący

Brytyjczyk wykorzystał Teslę jako samochód-robota – na autostradzie rozsiadł się na miejscu dla pasażera i pozwolił automatycznemu pilotowi sterować autem. Otrzymał za to surową pokutę – odebranie prawa jazdy i wykonanie społecznie użytecznej pracy.

Brytyjczyk Bhavesh Patel był bardzo dumny z Tesli S swojej małżonki – przede wszystkim dał zainstalować w niej autopilota, Służy on właściwie tylko jako program asystencki, ale Patel czuł się, jakby posiadł samochód-robota. Zwykłe opieranie sięo fotel nie wystarczyło mu, mężczyzna wszedł na miejsce dla pasażera, splótł ręce za głową i na środku autostrady jako wyraźnie rozluźniony pasażer urządził wielkie widowisko dla innych podróżujących. Jego głupie zachowanie zostało przy tym sfilmowane telefonem komórkowym i gdy policjanci otrzymali to „zabawne” nagranie nie byli bynajmniej ucieszeni. Wniesiono skargę na Bhavesha Patela za niebezpieczną jazdę.

Głupi żart

Mężczyzna przyznał się przed królewskim trybunałem sądowym w Saint Alban do włączenia autopilota podczas jazdy, aby móc potem usiąść na miejscu pasażera. 39-latek powiedział Policji, że był świadomy, iż to zachowanie jest niedozwolone. „Głupi żart” – stwierdził Patel, który był jednak pewien, że wszyscy kierowcy Tesli jeżdżą tak samo, on jednakże miał pecha, iż został sfilmowany i schwytany.

 

Ku przestrodze

Sami przedstawiciele Tesli ostrzegają usilnie przed takimi praktykami. Autopilot nie zastępuje człowieka przy prowadzeniu, który musi nieprzerwanie obserwować ruch uliczny i być w pogotowiu, w razie konieczności, włączyć się do akcji. Rzecznik prasowy producenta wyjaśnił, że kierowcy, którzy się tak zachowują, nie przestrzegają instrukcji obsługi. „Mówimy: – stwierdził – ‘Proszę za każdym razem trzymać ręce na kierownicy i być zawsze gotowym do przejęcia kontroli’”.

Te ostrzeżenia pojawiają się zawsze, kiedy zostanie włączony autopilot. Pojazd rozpoznaje także, gdy kierownica zostanie puszczona na dłuższy czas. Przypuszczalnie Patel regularnie chwytał za kierownicę zza siedzenia dla pasażera.

 

Policja przerażona

Kirk Caldicutt z policji autostradowej wyjaśnił podczas procesu: „To, co uczynił Patel, było skrajnie nieodpowiedzialne i mogło łatwo skończyć się tragedią. Stanowił zagrożenie nie tylko dla własnego życia, lecz także dla innych niewinnych ludzi, którzy w tym dniu korzystali z autostrady”.

Za tę przyjemność musi teraz Patel odpokutować. Jego prawo jazdy zostało skonfiskowane na 18 miesięcy. Dodatkowo musi wykonać 100 godzin bezpłatnych użytecznych społecznie robót, ukończyć 10-dniowy kurs i wpłacić grzywnę w wysokości 100 funtów.

Autor: 
Dominik Nowicki
Źródło: 

Stern.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.